MAN TGX – Економичниот

MAN TGX во тунел на автопат

Предности за Вас

 • Најдобра вредност за големи транспортни капацитети
 • Интелигентни системи за помош
 • Контрола извршена од германското здружение за техничка контрола-TÜV
 • Нови и практични нагласени делови од опрема

Контактирајте нè Кон конфигуратор за товарни возила

MAN TGX – Каде ефикасноста се соочува со перформансите

Поголема моќност, а со тоа и уште поголема ефикасност: MAN TGX докажува дека ниската потрошувачка и високите перформанси не мора взаемно да се спротивставуваат. Без разлика дали возите по автопатот или имате тешка работа на некое градилиште, благодарение на големиот опсег на опрема и верзиите на мотор, MAN TGX е совршено скроен само за Вас за да ги исполни сите Ваши потреби во однос на транспортот. Нашиот сигурен и цврст крал на транспортот на долги релации со голема леснотија се справува со долгата километража притоа остварувајќи Ви голем профит.

MAN TGX има сè што ќе му биде потребен на Вашиот бизнис за да го направи поуспешен и да Ве исполни со возбудувања: голема удобност при возење и живеење надополнета со многу голем вртежен момент комбиниран со ниска потрошувачка на гориво. Стандардната и опционалната ефикасност, како и достапните системи за помош на возач Ве прави уште поекономични и побезбедни додека се наоѓате на патот, односно во камионот кој е исполнет со индивидуалност исто колку и Вашиот бизнис.

Сегменти за примена на MAN TGX

Мотор и погон

MAN D15 мотор

243-294kW

MAN TGX D15 мотор во Euro 6

Иновативниот D15 мотор од MAN ја намалува потрошувачката на гориво и превзема повеќе товар благодарение на помалата тежина на моторот. Модерниот систем за вбризгување Common-Rail, како и интегрираната пумпа за гориво под висок притисок, обезбедуваат најдобра атомизација на горивото, а со тоа го прават моторот поефикасен и поодржлив. Поедноставениот SCR систем за дополнителна обработка на издувните гасови ги намалува трошоците за одржување и поправка благодарение на подолгиот интервал за сервисирање на филтерот за дизел честички - за максимален работен век на моторот придружен со веќе познатиот квалитет од MAN.

Мотор: D2676, 316-375 kW MAN D26 мотор во Euro 6

316-375kW

MAN TGX D26 мотор во Euro 6

Поголема моќ под хаубата и конзистентно помала потрошувачка: MAN D26 моторот овозможува 10 КС повеќе, 100 Nm повеќе вртежен момент и 70 kg повеќе максимална носивост во споредба со својот претходник. Дополнителното зголемување на моќноста го овозможува новиот концепт на согорување „soft AGR“, намалувањето на дополнителните перформанси на моторот, како и поедноставениот систем за разладување со директно воздух-воздух разладување. Ефикасноста на моторот може значително да се зголеми, а со тоа и областа на бројот на вртежи. Технологија која навистина импресионира, но пред сè одлично Ви служи: на Вас и Вашиот бизнис.

Мотор: D3876, 397-471 kW MAN D38 мотор во Euro 6

397-471kW

MAN TGX D38 мотор во Euro 6

Моќ која се исплаќа: без оглед на високите перформанси на моторот со своите 640 КС, новата генерација на мотори D38 од MAN Ви заштедува до 1,9 % гориво. Не е никакво чудо, линискиот мотор со шест цилиндри и тежина од 1.345 kg, се смета како еден од најлесните мотори во својата класа. Дури и најтешките патишта и најтешките товари не можат да ја заплашат оваа машинерија. D38 моторите достигнуваат вртежен момент од 3.000 Nm со само 930 вртежи/минута со тоа давајќи му на овој Лав сила на секаков терен. Без разлика дали се наоѓате на градилиште или на стрмен планински премин, со D38 моторите од MAN секој ден ќе можете да ја согледате Вашата добивка.

MAN TipMatic® менувач со 12 степени на пренос

MAN TipMatic®

Полесно од кога и да е

Менувач кој практично вози сам: благодарение на нашиот електронски контролиран рачен менувач, MAN TipMatic® и постојаниот развој на нашата функција за менување SmartShifting, сега можете лесно да менувате без да ја загрозувате брзината или влечната сила. Системот автоматски ја утврдува оптималната стратегија за менување и тоа врз основа на товарот и угорницата или надолницата на патот притоа дозволувајќи Ви да се концентрирате на сообраќајот. И за секогаш да бидете во предност, MAN EasyStart Ви нуди поддршка кога станува збор за безнапорни и безбедни стартови при угорници. Откако еднаш ќе го искусите MAN TipMatic®, повеќе нема да сакате да возило кое го нема овој менувач.

Дознајте повеќе

Мотор Работна зафатнина
D1556 9,0 l
243 kW (330 КС), 1.600 Nm  
265 kW (360 КС), 1.700 Nm  
294 kW (400 КС), 1.800 Nm  
D2676 12,4 l
316 kW (430 КС), 2.200 Nm  
346 kW (470 КС), 2.400 Nm
 
375 kW (510 КС), 2.600 Nm  
D3876 15,2 l
397 kW (540 КС), 2.700 Nm  
427 kW (580 КС), 2.900 Nm  
471 kW (640 КС), 3.000 Nm  

Дизајн и кабини

Внатрешност

Од оптимизирани држачи за чаши до екрани со висока резолуција и практичен фрижидер: кога станува збор за Вашиот дом на тркала, ние мислевме на сè за Вие да се чувствувате како дома.

Кокпит од MAN само за Вас

Најважни карактеристики на MAN TGX

 • Висококвалитетен внатрешен дизајн
  Внатрешност која Ве плени: со робусни панели изработени од гранулирана пластика и декоративни лајсни кои можат според Вашиот вкус да бидат поставени во три верзии.

 • Интуитивен прекинувач и концепт на работење
  За да не губите време во барање на правилното копче, ние комплетно ја подобривме областа за возачот од кокпитот на MAN. Сите прекинувачи и функции сега можат да се управуваат далеку поинтуитивно, а сега за Ваша уште поголема удобност, дури и ротирачкиот прекинувач за автоматскиот менувач, MAN TipMatic®, е интегриран во главниот панел.

 • Уште повеќе слободен простор и простор за складирање
  Повеќе нема да имате проблеми со просторот, и тоа со гаранција: во MAN TGX навистина можете да се опуштите и раширите. Од подобрените држачи за чаши од подобрениот фрижидер кој со леснотија може да се складира под креветот. Со тоа овозможувајќи повеќе простор за поважни работи: најмногу за Вас.

 • Интелигентно мрежно поврзување благодарение на вградениот модул за телематика (RIO-Box)
  RIO е нашиот партнер во рамки на екосистемот за транспорт и логистика. Вградениот модул за телематика (RIO-Box) го претставува Вашиот влез во светот на логистиката 4.0. Кога ќе се регистрирате на платформата која е управувана од нашиот партнер, RIO, ќе ги добиете Start-Service RIO Essentials, како и активирање на вградениот модул за телематика (RIO-Box). Отворената платформа заснована на облак се поврзува со сите партнери во рамки на синџирот за логистика и со тоа ги интегрира информациите за возилото со дигитална вредност значајно подобрувајќи ја ефикасноста на транспортот кој го вршите.

Надворешност

Ние во MAN веќе со декади ја комбинираме функционалноста со модерниот дизајн. Со тоа осигуруваме незаборавен впечаток каде ѝ да Ве однесе патот.

Шасија

Шасијата на MAN TGX е навистина лесна, а сепак цврста да издржи сериозни товари на своите рамена: Вашите индивидуални надградби и товари. Оптимизираната тежина не само што помага да добиете значителни заштеди во однос на горивото, туку благодарение на шемата на блиску поставени отвори, значително им олеснува на производителите на надградбите.

Браник

Не треба да изгледа особено убав, но мора да биде особено практичен. Ламеларната структура на браниците ја заштитува надворешноста на MAN TGX, а во исто време ја разладува технологијата на возилото. За возачко искуство без компромиси.

Концепт на огледала

Рефлектирање на зголемената безбедност: главните и широкоаголни огледала, како и големата рампа и предните огледала ги опфаќаат скоро сите слепи точки и Ви овозможуваат преглед од сè што се случува на патот.

Кабини на MAN TGX

Недостатокот на простор за нас претставува непознат концепт бидејќи MAN TGX ја нуди најголемата удобност и простор во сите свои верзии на кабини.

MAN XL кабина

XL-кабина за возачи

Што повеќе можете да посакате: со удобен премин од врата до врата и удобен кревет како стандард, оваа кабина гарантира удобно патување за секој возач.

MAN XLX кабина

XLX-кабина за возачи

Доколку постои можност за уште поголемо подобрување, тогаш нашата XLX кабина е Вашиот прв избор: пространата внатрешност, практичните можности за складирање, како и удобниот кревет со летвички гарантираат исклучителна удобност при работа и живеење со целосна висина при стоење.

MAN XXL кабина

XXL-кабина за возачи

Бидејќи понекогаш и големината е важна: XXL кабината е една од најголемите кабини во Европа и истата е без конкуренција. Сèстрани полици за складирање, висина на стоење од 2.100 mm, два удобни кревети и многу фиоки за складирање. Тоа е нашиот сон за складирање.

Безбедност и систем за ефикасност на возачот

Икона за безбедносен систем: MAN товарно возило со ACC Stop & Go

Систем за безбедност и помош

Се надеваме дека никогаш нема да Ви затреба, но сепак е добро да се има во итен случај. Преглед од безбедносниот систем на MAN TGX.

За да осигуриме дека секогаш ќе бидете на правиот пат, и ќе одржувате безбедно растојание при густ сообраќај: Нашите иновативни системи за безбедност и помош ќе Ви помогнат проактивно и безбедно да возите во тешки ситуации. Доколку пак дојде до критична ситуација, ние сме тука да Ви помогнеме да се справите со ситуацијата.

Икона за систем за ефикасност на возачот: Растечка состојба на добивка

Систем за ефикасност на возачот

Со системите за ефикасност на возачот од MAN, сега можете да ги намалите трошоците и пред да се појават. За оптимална заработувачка на крајот од денот.

Вие и Вашиот успех се најважни за нас. Нашите системи за ефикасност на возачот Ви овозможуваат релаксирано возење, ја заштитуваат околината и во исто време ја намалуваат потрошувачката на гориво со овозможување на ефикасно возење.

Главниот елемент од нашиот интелигентен рачен менувач, MAN TipMatic®, го адаптира застранувањето на возилото зависно од тежината на товарот и косината на патот, како и автоматски го избираат најдоброто решение за удобност, абење на материјалот и ефикасно возење. И благодарение на нашиот темпомат MAN EfficientCruise® контролиран со GPS, можете да заштедите и од 6 % од потрошувачката на гориво.

Дозволете нашите системи за економичност на возач да Ви помогнат да го искомбинирате профитот со најдоброто возачко искуство.

MAN TipMatic®

MAN EfficientCruise® со MAN EfficientRoll

Икона за HydroDrive: Тркало на угорница

MAN HydroDrive®

Повеќе влечна сила? Со едно вртење на раката. Најдобрата влечна сила и перформанси за Вашиот MAN TGX: Со MAN HydroDrive® нема терен кој за Вас ќе претставува тешкотија.

Погонскиот систем MAN HydroDrive® е за приближно 750 kg полесен со споредба со конвенционалниот погон на сите тркала. Овој систем е особено дизајниран за безбедно и ефикасно возење на тешки терени, како градилишта или шуми, но исто така и за нормални патен сообраќај при тешки временски услови. Погонот на предната оска е управуван од страна на хидраулична пумпа која исто така може да се вклучи со помош на ротирачкиот прекинувач кога натовареното возило е во движење. Резултатот е следниот: зголемена влечна сила, поголема флексибилност на различни површини и најдобра безбедност за Вас и Вашиот товар.

Дополнителни информации за MAN HydroDrive®

MAN TGX специјалното издание

Ние нема да бидеме MAN доколку немаме идеално возило за сите Ваши потреби - скроено само за Вас. Со специјалното издание на MAN TGX.

MAN TGX D38 на автопат

MAN TGX D38 – Моќниот

Возете во една нова димензија: Со перформанси од 397 kW (540 КС) од 471 kW (640 КС) и моќен вртежен момент од 2.700 до 3.000 Nm, MAN TGX D38 е без конкуренција. Ве носи поефикасно до Вашата дестинација. Овој концепт исто така претставува совршена симбиоза од ефикасност и влеча која е без конкуренција.

MAN TGX EfficientLine 3 влечно возило, ноќе на автопат

MAN TGX EfficientLine 3 – Штедливиот

Секогаш ја предизвикува конкуренцијата и се справува со строгите правила за заштита на животната околина. Поефикасен и поефикасен од кога и да е, MAN TGX EfficientLine 3 користи до 2 литри помалку гориво. Со тоа намалувајќи ги Вашите трошоци и штетите кон животната околина.

Услуги

Услуги

Бидејќи најдобрите услуги можат и најдобрата работа да ја направат уште подобра. Овде дознајте повеќе за услугите што ги нуди MAN.

Посетете ја веб-локацијата MAN Service

Имате уште прашања?

Контактирајте нè! Дополнителни детали можете да најдете во нашите различни информативни материјали.