Nákladné vozidlá

Finále ME truckov: Jochen Hahn na ťahači MAN dosiahol hattrick!

O tom, kto bude šampiónom, rozhodli až úplne posledné preteky na záverečnom podujatí európskej série. Piloti na truckoch MAN získali titul, striebro, bronz aj 4. miesto.

Tohtoročné majstrovstvá Európy truckov začali gradovať už na pretekoch v Moste (ČR), po ktorých bolo vysoko pravdepodobné, že ak sa nestane nič nepredvídané, 10-dielny seriál vyhrá pilot na ťahači MAN. Víkend v belgickom Zolderi potvrdil prognózy a ostali už len dvaja reálni kandidáti na titul: Jochen Hahn (Nemecko) a Antonio Albacete (Španielsko). Obaja na truckoch MAN TGS, obidvaja s maximálnymi ambíciami. Španielsky matador túžil získať späť trón, ktorý mu naposledy patril v roku 2010 a v nasledujúcej sezóne mu ho odňal práve J. Hahn. Nemeckého pilota zasa hnala vpred možnosť získať tretí titul po sebe. Bodové rozdiely medzi týmito výnimočne vyrovnanými rivalmi boli v poslednej tretine sezóny minimálne. Na prvej priečke sa však až do záverečného podujatia držal A. Albacete, ktorý si nepatrný 7-bodový náskok z Mostu zväčšil v Belgicku na 21 b, ale z predposledných pretekov v španielskej Jarame odchádzal s predstihom už iba 11 b. Skóre pred finálovým duelom bolo 377 : 366.

Posledné kolo tohtoročných majstrovstiev Európy truckov prebehlo vo veľmi studenom a aj v daždivom počasí na okruhu Le Mans pred očami 51 300 divákov, ktorí videli možno najnapínavejší boj o titul v celej histórii tejto disciplíny. V hre bolo ešte stále 60 bodov zo 4 samostatne hodnotených pretekov. Sobota nerozhodla, keďže prvých 20 bodov zhrabol Hahn, druhý Kiss (Maďarsko, MAN) si pripísal 15 a Albacetemu sa ušlo iba 12 bodov za tretiu priečku. Jeho náskok sa scvrkol na 3 body... Popoludňajšie zápolenie prinieslo Španielovi iba bod k dobru, keď skončil šiesty a Hahn siedmy.

Nasledujúce ráno bolo extrémne chladno, ale aspoňže trať bola suchá. (Pamätníci spomínali na októbrový víkend v Le Mans v roku 2005, kedy zahrievacie kolá mohli odštartovať až na poludnie, pretože okruh bol zľadovatený.) Kvalifikácia vyšla lepšie Hahnovi a mal druhé pole position, kým Albacete štartoval z ôsmeho miesta. Samozrejme, na štarte bolo 21 truckov, no pozornosť všetkých priťahovali ako magnet dva ťahače MAN – Hahnov zeleno-biely s číslom 1 a Albaceteho jasno červený s dvojkou na kabíne. Ak by ktokoľvek z nich získal o 10 bodov viac než ten druhý, titul je jeho. Dráma vyvrcholila a – opäť nevyvrcholila. Nemec dokázal v závere predbehnúť Kissa, ktorý celé preteky vodil štartové pole a Albacete prešiel cieľom až štvrtý. Tým pádom sa karta obrátila – v priebežnom hodnotení viedol Hahn so 6-bodovou výhodou.

Nedeľa, posledná jazda ME 2013: Objav sezóny Benedek Major (MAN) prevzal hneď na začiatku vedenie, za pätami mal M. Bösingera. Ostatní na čele s Albacetem nasledovali lídrov, ktorí postupne získali náskok celé štyri sekundy. Pozornosť sa divákov sa však koncentrovalo na súboj za nimi. Tam išlo na každom metri o titul! Nemec dýchal rivalovi na chrbát a bol vo výhode, pretože aby získal trón Španiel, potreboval medzi seba a Hahna dostať aspoň šesť priečok. Ak by obaja skončili s rovnakým počtom bodov, slávu by zožal Albacete, pretože celkove mal viac víťazstiev.

Prenasledovatelia sa pomaly približovali k vedúcej dvojici a zatiaľ, čo všetci sledovali, či Bösiger uchmatne vedenie Majorovi, na pozíciu švajčiarskeho pilota prekvapivo zaútočil Albacete. Lenže nepodarilo sa mu to a cieľom napínavého finále prešli jazdci v nezmenenom poradí: Nováčik Major si zapísal štvrté víťazstvo vo svojej premiérovej sezóne a na pódiu mu spoločnosť robili Bösiger a Albacete. Španielsky jazdec však zo svojho 23. tohoročného umiestnenia na stupňoch víťazov nebol práve nadšený. Na druhej strane Hahnov tím nadšene oslavoval 4. miesto, ktoré by inokedy bolo dôvodom akurát tak na sklamanie. Lenže tentoraz stačilo, aby sa ich pilot stal majstrom. A nielen to – Jochen Hahn získal titul tretíkrát po sebe.

Na prvú priečku konečného hodnotenia šampionátu sa Jochen Hahn prebojoval doslova o minútu dvanásť a vyhral seriál ME so 417 bodmi. Za ním sú Albacete (412), Markus Oestreich, Nemecko, MAN (316), Norbert Kiss, Maďarsko, MAN (301)... Pre značku MAN to bola skvelá sezóna: Zlato, striebro, bronz aj 4. miesto a celkove 7 jazdcov na truckoch s levom na kapote v prvej desiatke záverečnej tabuľky!