Nákladné vozidlá

Jochen Hahn na trucku MAN obhájil titul

Napínavá sezóna pretekov ťahačov vyvrcholila 13. a 14. októbra na legendárnom Circuit Bugatti v Le Mans. Diváci si nemohli priať lepší scenár:

Napínavá sezóna pretekov ťahačov vyvrcholila 13. a 14. októbra na legendárnom Circuit Bugatti v Le Mans. Diváci si nemohli priať lepší scenár: Trón bol ešte stále voľný, ešte stále mohol byť európskym šampiónom jeden z dvojice rivalov Hahn – Albacete. Pravda, obhajca titulu Jochen Hahn mal pred svojím prenasledovateľom relatívne bezpečný 29-bodový náskok, lenže nikto nemôže vylúčiť poruchu či haváriu... Napokon rozhodnutie padlo hneď v prvých sobotňajších pretekoch a majstrom Európy 2012 sa stal Nemec Jochen Hahn. Víťazstvom si zvýšil náskok na 49 bodov, naproti tomu Španiel musel predčasne opustiť trať kvôli technickým problémom a už nemohol získať titul ani teoreticky. Pre MAN znamená Hahnov úspech celkove dvanásty titul v šampionáte jednotlivcov...

Sezóna 2012, ktorá pozostávala z jedenástich pretekových víkendov, bola opäť v znamení súboja dvoch výnimočných jazdcov Jochena Hahna a Antonia Albaceteho na vozidlách MAN, ktorí rovnako ako vlani aj v tomto ročníku ME truckov udávali tempo. Dominantné postavenie oboch špičkových pretekárov vidno okrem iného aj na fakte, že 21 z 22 najrýchlejších časov v tzv. super pole (kvalifikačné preteky o postavenie na štarte) išlo buď na konto Albaceteho alebo Hahna.

Z tábora značky MAN sa však do zoznamu úspešných zapísalo aj niekoľko ďalších jazdcov. Ku koncu sezóny bol v čoraz lepšej forme Maďar Norbert Kiss, pilot Frankie OXXO Truck Racing Teamu. Na predposlednom stretnutí na okruhu v španielskej Jarame vyhral dvoje pretekov a aj v Le Mans bol dva razy prvý. Fín Mika Mäkinen stál na najvyššom stupni víťazov na jar v Španielsku a Dominique Lacheze na trucku MAN tímu Trucksport Bernau zvíťazil v jedných pretekoch v Nogare.

V boxoch pribudol nováčik, východonemecký podnikateľ v oblasti dopravy a logistiky René Reinert, ktorý sa prekvapujúco dobre zorientoval a na konci mu len o vlások uniklo umiestnenie v desiatke najlepších. Reinert sa úspešne zviditeľnil na Stredorýnskom pohári na Nürburgringu a vyhral aj jedny preteky v ruskom Smolensku. Nadšencov pre preteky truckov z radov amatérov zastupuje Španiel José Bermejo, ktorý sa na svojom špeciále MAN prebojoval celou sezónou. Na vybraných podujatiach štartovalo množstvo ďalších jazdcov značky MAN, sčasti aj známe mená ako Javier Mariezcurrena, José a Eduardo Rodriguesovci alebo Mathew Summerfield. Mariezcurrena si aj v tejto sezóne vybojoval miesto na stupienkoch víťazov – v Nogare bol raz druhý.

V priebehu sezóny sa pretekov ME zúčastnilo celkove 38 jazdcov, z nich 22 bodovalo. Na truckoch značky MAN štartovalo 18 pilotov.