Nákladné vozidlá

Kamióny MAN úspešné na Dakare 2011

Trucky MAN TGS 4x4, ktoré štartovali na januárovom rely Dakar 2011, dosiahli veľmi dobré výsledky a znova potvrdili svoju spoľahlivosť aj v extrémne ťažkom teréne.

Dvaja piloti na červených kamiónoch MAN TGS 4x4 holandského tímu VEKA MAN WITH A MISSION odviedli skvelý výkon: Najťažší maratón na svete nielen dokončili, ale umiestnili sa v prvej desiatke: Mníchovčan Franz Echter obsadil v konečnom poradí 5. miesto a Marchel van Vliet z Holandska skončil na 7. priečke. Trať Dakaru 2011 merala vyše 9500 kilometrov a viedla severnou časťou Argentíny cez Andy do Chile, ďalej púšťou Atacama až k hraniciam Peru, odtiaľ na juh po pobreží Pacifiku a naspäť naprieč andskými vysokohorskými plató do cieľa v Buenos Aires. Okrem terénu, ktorý bol miestami na hranici zjazdnosti, museli súťažiaci prekonať aj horské sedlá v nadmorskej výške okolo 4500 m (najvyšší bod trate Paso de Jama leží dokonca v 4748 m nad morom). Dostať z motorov maximálny výkon v takýchto výškach je tvrdý oriešok, ktorý inžinieri musia rozlúsknuť. V rámci prípravy vozidiel tímu VEKA MAN WITH A MISSION sa atmosférické podmienky simulovali na skúšobných stoliciach v norimberskom závode MAN, kde motory pripravili do akcie v „redšom vzduchu“.

Vozidlá MAN súťažiace na Dakare mali upravené 6-valcové 12,4-litrové common-railové motory D26, rovnaké, ako sa používali na majstrovstvách Európy truckov. Pravda, pokiaľ ide o výkon a krútiaci moment, pri pretekoch na okruhoch boli vždy nastavené na hranici limitu, kým Dakar si vyžaduje spoľahlivosť na dlhej vzdialenosti. Takže motory pre juhoamerické dobrodružstvo boli dimenzované tak, aby mali veľký výkon a ohromný krútiaci moment v širokom rozsahu otáčok. Okrem súťažných vozidiel pôsobilo v pozadí Dakaru 2011 niekoľko desiatok truckov MAN 6x6 a 4x4. Na ich spoľahlivosť v úlohe rýchlej technickej pomoci opäť stavili Volkswagen, X-raid-BMW a KTM, ale i menšie tímy zabezpečovali kamióny MAN TGS s pohonom všetkých kolies.