Nákladné vozidlá  |  Prezentácie & Výstavy

Presvedčivé výkony pilotov na ťahačoch MAN

Odštartovali ME v najťažšej kategórii pretekových vozidiel

Seriál majstrovstiev Európy truckov 2014 bude mať iba 9 dielov, čo je najmenej za posledné roky. Z kalendára totiž vypadlo podujatie v Istanbule, ktoré malo pôvodne odštartovať sezónu 4. mája. Šampionát sa teda začal o tri týždne neskôr – až 24. mája v talianskom Misane.

Čo je nového v tábore tímov, ktoré veria pretekovým špeciálom postavených na báze ťahačov MAN? Dvojici Jochen Hahn (Nemecko) a Antonio Albacete (Španielsko) – tradičným rivalom v boji o titul a suverénom v posledných sezónach, začal dýchať na chrbát nový potenciálny kandidát na kráľovské žezlo: Norbert Kiss z maďarského tímu OXXO, ktorý už neraz ukázal, že keď má dobrý deň, vie poraziť kohokoľvek. Vlani skončil sezónu na štvrtom mieste a má potenciál aj na viac. Samozrejme, je tu aj skúsený Švajčiar Markus Bösiger a ambiciózny René Reinert (Nemecko), ktorí určite patria k širšej špičke. Zamiešať poradím môže i Kissov tímový kolega a krajan mladý Benedek Major, veď už minulý rok predviedol, ako sa jazdí bez rešpektu k veľkým menám: Hneď vo svojej prvej sezóne sa do historických tabuliek zapísal ako najmladší víťaz pretekov truckov, keď v Nogaru ešte len 16-ročný nováčik ušiel všetkým ostrieľaným borcom. Perličkou je, že v štartovom poli sú opäť aj dve amazonky – Nemky Steffi Halm a Ellen Lohr (obe MAN).

V kalendári ME truckov 2014 sú po dve podujatia v Španielsku a vo Francúzsku, o päť ďalších pretekov sa podelili okruhy v Taliansku, Rakúsku, Nemecku, Česku a Belgicku. Na prvé európske randevú, dejiskom ktorého bol Misano World Circiut, prišlo 21 pilotov. Viac než polovicu štartového poľa – rovný tucet – tvorili ťahače MAN. Úvodné podujatie sa vydarilo aj z hľadiska záujmu fanúšikov: Okruh dlhý 4048 m obkľúčilo vyše 38 000 divákov. Najviac bodov v Taliansku nazbieral Jochen Hahn, hneď za ním sa zaradil Kiss a nasledoval Albacete.

O dva týždne neskôr sa piloti rýchlych truckov stretli v Baskicku na Circuito de Navarra. Neďaleká malá dedinka Los Arcos sa zmenila na pútnické mesto a zaplavili ju hordy fanúšikov. Jazdci z ME ťahačov sú totiž neuveriteľne populárni u Španielov posadnutých motoristickým športom a minulú sezónu boli majstrovstvá Európy truckov najúspešnejším podujatím zo všetkých, čo sa konali na tomto pretekovom okruhu na severe krajiny. Najvyrovnanejšie výsledky dosiahol Kiss – skončil 4-krát druhý a vedie priebežnú tabuľku. Albacete si pripísal body za dve víťazstvá, 4. a 5. miesto, kým Hahn sa kvôli technickým problémom musel uskromniť a tešiť sa aspoň z jedného zlatého venca a dvoch štvrtých miest. Prekvapením španielskeho víkendu bola Steffi Halm: V prvých sobotňajších pretekoch skončila na 6. priečke a svoju formu potvrdila aj na druhý deň ďalším šiestym, resp. deviatym miestom.